Doradca podatkowy to zawód, który od wielu lat funkcjonuje. Osoba na stanowisku doradcy podatkowego musi posiadać ogromną wiedzę i mieć duże doświadczenie. Wykonywanie go wymaga dużej odpowiedzialności.
Obowiązki doradcy podatkowego
Zasiadając na stanowisku doradcy podatkowego, musimy spełniać odpowiednie wymagania. Zacznijmy od wykształcenia, ponieważ myśląc o pracy doradcy, musimy mieć ukończoną szkołę wyższą, następnie pozytywnie zdać egzamin państwowy. Ubiegając się o stanowisko doradcy podatkowego, musimy być bardzo dobrze obyci z zakresu prawa finansowego. Również ważne jest, aby mieć szeroką wiedzę, aż od prawa, po księgowość.
Obejmując stanowisko doradcy podatkowego, będziemy udzielać informacji potencjalnym klientom, jakie będą chcieli uzyskać, oraz radzić w kwestii podatków. Pracując jako doradca, również będziemy prowadzić księgi podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe (w imieniu podatników), sporządzać przeglądy podatkowe, ale również będziemy reprezentować podatników przed instytucjami administracji publicznej oraz sądem administracyjnym.
Kto może otworzyć biuro rachunkowe?
Wymagania, które trzeba spełniać, aby móc zostać doradcą podatkowym
Zacznijmy od tego, że trzeba mieć wykształcenie wyższe na opisywane przez nas stanowisko doradcy podatkowego. Dodatkowo trzeba zdać egzamin, ale żeby to nastąpiło, trzeba upewnić się, że nie masz ograniczonych zdolności do wykonywania czynności prawnych bądź praw publicznych. Można też rzec, że wiele tutaj zależy od naszego charakteru, który w tym zawodzie powinien być nieskazitelny. Dzieje się tak bowiem, zawód ten wymaga zaufania publicznego. Nie zapominajmy, że pełniąc funkcję doradcy podatkowego, zobowiązani jesteśmy do przestrzegania tajemnicy zawodowej. Obowiązuje ona nawet wtedy, gdy nie pełnimy już funkcji doradcy podatkowego.
Miejsce zatrudnienia na stanowisku doradcy podatkowego
Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, ukończoną szkołę i możesz wykonywać zawód jako doradca podatkowy oraz pracować w takich miejscach jak kancelaria prawna lub podatkowa. Dodatkowo można podjąć współpracę w firmach, gdzie będzie kontrolował podatki. Doradca podatkowy nie jest zobowiązany do pracy tylko w kancelarii, może rozszerzać swoją karierę i pracować dla dużych międzynarodowych firm.
Podsumowanie
Rozważając pracę jako doradca podatkowy, musimy pamiętać, że to odpowiedzialny zawód. Osoby, które się zgłaszają po pomoc, ufają nam, że przeanalizujemy ich problem i znajdziemy rozwiązanie. Praca na stanowisku doradcy wymaga wiele skupienia i wiedzy.